czwartek, 18 sierpnia 2016

Gdzie nie spotkasz kesza?

 A raczej gdzie go nie powinieneś spotkać!

W geocachingu tak jak to w życiu bywa istnieje zbiór zaleceń regulujących podstawowe aspekty gry. Regionalna Polityka Geocachingowa serwisu Geocaching.com to zbiór wytycznych pomagających uporządkować grę, poszczególne kraje wypracowują własne polityki. Powiązane jest to np. z różnicami w prawie poszczególnych państw ale i różnicami kulturowymi. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2016 r.

Są miejsca gdzie ukrycie skrytek nie stanowi problemu - zawsze powinno się uzyskać zgodę właściciela terenu. Mamy jednak i miejsca szczególne, które należy szanować i obchodzić się z nimi troskliwie, takimi miejscami są m.in. tereny chronione, o których już wcześniej pisałam. 

Istnieją jednak miejsca, w których skrytki pojawiać się nie powinny. Wytyczne mówią o miejscach niestosownych dla umieszczania skrytek. Dziś będzie właśnie o takich miejscach.

Kolej na kesze, ale nie z keszami
Pomimo iż nie jednego i niejedną z nas, miłośników poszukiwania skrytek, kolej dowozi do celu wypraw to jednak Kesze z koleją się gryzą. Właścicieli skrytek nowo powstających obejmuje zakaz umieszczania skrytek w pobliżu linii kolejowych. Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury a dokładnie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, "na obszarze kolejowym zabrania się wstępu i przebywania osób nieuprawnionych na torowiskach, nasypach, wiaduktach, mostach, w wykopach i w tunelach kolejowych. Więcej w rozporządzeniu".
Jeśli: Skrytki umieszczona jest w miejscu o ograniczonym dostępie, miejscu zabronionym na terenie kolei to należy ten fakt zgłosić odpowiedniemu Rewiuerowi (ang. reviewer), skrytki nie spełniające wymogów, a opublikowane przed wejściem w życie aktualizacji są dostosowywane lub archiwizowane.

Cmentarze pełne są ludzi, ale to nie miejsce dla skrytek
Czynne cmentarze nie są terenem wskazanym dla umieszczania skrytek stanowiących element gry, regulaminy czynnych cmentarzy zabraniają gier na swym terenie. Jeśli cmentarz nie jest czynny to umieszczona skrytka nie powinna naruszać czci zmarłych i znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie grobów. Umieszczenie skrytki generować będzie ruch pieszy, rowerowy, samochodowy i nie może on narażać na zniszczenie danego miejsca. Chodzi nie tylko o cmentarze ale i stanowiska archeologiczne, obiekt zabytkowy, i in. miejsca.

Przedszkola i szkoły
Dzieci mogą szukać skrytek z opiekunami, ale umieszczanie skrytek obok miejsc uczęszczanych przez dzieci jest zabronione. Zgodnie z wytycznymi miejscami wyłączonymi są przedszkola i place zabaw. Poszukujący skrytek geokeszerzy mogą wyglądać podejrzanie i wzbudzać niepokój opiekunów.
Warto pamiętać: W przypadku szkół podstawowych i gimnazjalnych dyrekcja musi wyrazić zgodę na umieszczenie skrytki.

Porty lotnicze i morskie
Czyli miejsca przepływu tysięcy ludzi dziennie podlegają szczególnej ochronie. Skrytki umieszczone w niestosownej odległości od lotnisk i portów morskich mogą nie zostać opublikowane. Nie określono precyzyjnie ile metrów oznacza niestosowną odległość.

Wiezienia, sady, areszty, obiekty wojskowe lub policyjne, itp.
Miejsca te podlegają szczególnej ochronie i objęte są monitoringiem. Takie miejsce ukrycia powodować mogłoby nieprzyjemności i  konieczność składania szczegółowych wyjaśnień.

Mosty kolejowe i autostradowe, śluzy/zapory
W ostatnich czasach wzrosło zagrożenie zamachami terrorystycznymi stąd umieszczanie skrytek na w pobliżu lub w obiektach strategicznych czyli np. mostach i wiaduktach na autostradach i liniach kolejowych, przy głównych drogach, tamach, budynkach rządowych, obiektach wojskowych, szpitalach jest zabronione. Może wiązać się z wywołaniem niepokoju i fałszywym alarmem bombowym. Dodatkowo nieumyślnie można spowodować spadanie drobnych przedmiotów które mogą doprowadzić do wypadku.

Elementy instalacji elektrycznych, gazowych, itp
Zakaz dotyczy umieszczania skrytek na elementach instalacji elektrycznej i gazowej jak np. włączniki, zawory, liczniki i ich obudowy oraz innych instalacji ostrzegających przed porażeniem i zakazujących zbliżania się osobą nieupoważnionym.
Ważne: Imitacje i atrapy można umieszczać w terenie o ile zostaną jednoznacznie oznaczone jako geocache, nie mogą wtedy pełnić innych funkcji i być podłączone do sieci.

Jeszcze jakieś, miejsca uważacie za mało korzystne dla umieszczania skrytek?

0 komentarze:

Prześlij komentarz