czwartek, 4 sierpnia 2016

Wpis w logbooku

Geocaching to gra związana z poszukiwaniem skrytek. Jak potwierdzić ich odnalezienie?
Geocachingowe skrytki istnieją w dwóch rzeczywistościach. Te fizyczne posiadają dziennik znalezień np kartkę papieru, znajdziemy go pod podanymi koordynatami. Każda skrytka ma także dziennik elektroniczny trochę jak polscy uczniowie ;) Widoczny jest on pod opisem skrytki na stronie www serwisu z którego korzystasz.

Co nieco o dzienniku tym ukrytym w skrzynce już pisałam wcześniej w Logbook - dziennik poszukiwaczy skarbów dziś będzie o dzienniku elektronicznym.

Elektroniczny dziennik wpisów
Znajdziesz go na stronie www, serwisu z którego korzystasz. Dziennik ten zbiera wpisy osób, które skarb znalazły i w pełni "zalogowały". Ponieważ nie każdy poszukiwacz wpisuje w dzienniku elektronicznym fakt odnalezienia skrytki. Czasem brakuje sił, czasem pamięci podręcznej. Dlatego przeglądając dzienniki możesz odnaleźć o wiele więcej wpisów niż na stronie www.

Będąc on-line
Zauważysz, że stanowi on kopalnie wiedzy na temat danej skrytki. Z poszczególnych wpisów możesz dowiedzieć się o perypetiach ludzi próbujących podjąć danego kesza. Czasem wyczytać można wskazówek przydatnych do jego podjęcia.

Dlaczego warto czytać wpisy?
Wertując wpisy możemy dowiedzieć się o zmianie miejsca ukrycia skrytki, lub uszczegółowień dla sposobu jej podejmowania czasem w formie notatki właściciele podpowiadają poszukiwaczom.

Po co dodawać wpisy?
Dla właściciela wpisy są zarazem wskazówką czy ze skrytką wszystko jest ok, ale i podziękowaniem za trudy. Z wpisów dowiedzieć można się o przygodach jakie spotykają zdobywających o ich odkryciach, często dodawane są zdjęcia. Czytanie ich jest bardzo miłe pod warunkiem, że nie są to wpisy typu "TFTC". Pisze to z doświadczenia ;)

Gdy pojawiają się wpisy tzw. DNFy czyli nie znalezienia są to wskazówki dla właściciela by sprawdzić czy wszystko w terenie jest ok. Dodatkowo poza wpisem "znaleziona" możesz dodać wpis potrzebny serwis wtedy właściciel otrzymuje na swoją skrzynkę e-mail konkretnym komunikatem. Wpisywanie tzw. notatek nie ma takiej mocy sprawczej więc jeśli potrzebny jest kontakt z wałaścicielem lepiej napisać do niego wiadomość prywatną lub użyć wpisu potrzebny serwis.

Off-line
Korzystając z programów w trybie of-line warto pamiętać iż zapisy z dziennika będą odpowiadały dniu, w którym skrytka została zapisana do użytku off-line, stąd co jakiś czas warto odświeżyć skrytkę jeśli jeszcze jej nie zdobyłeś a masz to w planie.

Jakie wpisy?
TFTC
Część wpisów umieszczanych w dziennika jest lakoniczna i krótka zawiera tylko akronimy od angielskich słów dzięki za kesza TFTC (ang. Thanks For The Cache), znaleziony po raz pierwszy, drugi, trzeci FTF, STF, TTF (ang. First To Find).

Długie
Opisujące w wyczerpujący sposób co, kot, robił przed, podczas i po zdobyciu konkretnej skrytki.

Seryjne
Zwyczajowo sporej objętości wpis informujący nie konkretnie o danej skrytce, a wszystkim co dana osoba robiła tego dnia. Najczęściej wpisy takie pojawiają się podczas odbywania przez keszera geturu. Nie skupia się on wtedy na jakości, a ilości znalezień stąd wpis czyta się długo, ale nie koniecznie o tym co nas interesuje. Ja nie preferuje takich wpisów wole już TFTC.

#101
Jedną z praktyk we wpisach jest dodawanie pod wpisem płotka z numerem. Na pierwszy rzut oka może to nie mieć sensu. A jednak przy dłuższym przyjrzeniu nabiera. Po dodaniu wpisu obok niego pojawia się nasz awatar z podaniem liczby wszystkich odnalezionych keszy, a nie liczbę skrytek znalezionych do momentu podjęcia tej w której dzienniku robimy wpis. Jeśli ktoś chce mieć pamiątkę musi sobie notować, który kesz kiedy zdobył, wtedy pod wpisami dodaje numery kolejnych znalezień. Numeracja nie pojawia się w seryjnych wpisach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz