środa, 27 kwietnia 2016

Kesz od pomysłu do realizacji


Moja pierwsza skrytka jak się do tego zabrać?
Pisałam już o dwóch głównych torach związanych z zakładaniem skrytek. Można zacząć od miejsca lub pomysłu. Jednak co tak na prawdę trzeba zrobić by proces zakładania nowej szczególnie pierwszej skrytki zakończył się sukcesem? Jak sprawę sobie ułatwić? O tym właśnie będzie ten wpis.

Przepis na to jak technicznie założyć skrytkę znajduje się w serwisie geocaching.com. W zakładce Zabawa/ukryj skrytkę odnajdziemy moduł służący do przygotowania ostatecznego opisu dla nowej skrytki. W kilku krokach zamknięty jest cały proces przygotowania skrytki do publikacji. Warto jednak przygotować się zanim rozpoczniemy pracę na stronie.

Gdzie możemy zakładać skrytki?
Właściwie wszędzie. Czemu więc właściwie? Musimy pamiętać, że istnieją miejsca wyłączone lub o ograniczonej możliwości zakładania skrytek to najczęściej tereny chronione (pisałam o tym wcześniej), ale nie tylko! W przestrzeni miejskiej także możemy spotkać strefy wykluczone.

Co musimy wiedzieć na wejściu?
Zgodnie z założeniami gry, skrytki w postaci fizycznych pojemników muszą znajdować się od siebie w minimalnej odległości 161m. Rozpoczynając pracę nad opisem skrytki, który prześlemy do recenzji musimy znać koordynaty pod którymi ukryty zostanie/został pojemnik. W przypadku skrytek typu zagadka czy multi istnieje możliwość oznaczenia miejsca startu, mety, a także punktów pośrednich. Dodatkowo musimy określić czy etapy są wirtualne (bez fizycznego pojemnika) czy rzeczywiste (z pojemniiem). Jeśli wybraliśmy rzeczywiste etapy musimy stosować regułę odległości od innych pojemników 161m. To w sumie najważniejsza rzecz. Skrytki tradycyjne znajdują się pod podanym koordynatem, czasem w zaszyfrowanej wiadomości znajdziemy podpowiedź uszczegóławiającą gdzie szukać skarbu tzw. hint.

Jak sprawdzić bliskość skrytek?
Sposobów jest co najmniej kilka, można na mapie określić czy nasze wybrane miejsce nie znajduje się w strefie ochronnej skrytki już istniejącej. Proste prawda? To dlaczego miejsce ukrycia pojemnika zatwierdza recenzent? Ponieważ poza skrytkami tradycyjnymi swoje finały mają także skrytki typu multi, zagadki, werigo. Finały ich widoczne są na mapie recenzenta, on też podczas procesu zatwierdzania może poprosić nas o zmianę miejsca ukrycia skrytki. Na próżno pytać recenzenta o ile metrów należy go przesunąć, trzeba metodą prób i błędów przesuwać lokację aż trafimy swoje "bingo", lub zmienić drastycznie miejsce ukrycia skarbu.

Co zrobić jeśli w wybranej przez nas lokacji skrytkii nie ma możliwości wstawić skrytki?
W miarę wzrostu popularności geocachingu w Polsce rośnie liczba skrytek i zajmowana przez nie powierzchnia.
Dość popularną praktyką przy za dużym zagęszczeniu skrytek jest opracowywanie skrytek innych typów np. multi czy zagadek wtedy miejsce, które chcemy pokazać staje się zazwyczaj pierwszym punktem spaceru lub punktem pośrednim. Pojemnik natomiast znajduje się maksymalnie w odległości do 2km.

W kolejnych krokach określamy typ skrytki i lokalizację, waypointy, podajemy opis, rozmiar i trudność - łatwo 1 bardzo trudno 5. Kiedy dajemy trudność 5? Wtedy gdy do zdobycia skrytki potrzeba specjalistycznego sprzętu drabin, uprzęży, specjalistycznej wiedzy. Skrytki T5  będą to skrytki wysoko na drzewach, w jaskiniach, umieszczone na wyspach, do których nie ma łatwego dostępu, czasem rozwiązanie zagadki także możecie spotkać wycenione na T5. Oznacza to, że do rozwiązania zagadki potrzeba nie mało wysiłku i wiedzy.

W opisie skrytek umieszczone są piktogramy, właściciel skrytki zwany ownerem ustawia ich liczbę i rodzaj na etapie przygotowania opisu. Można to przeprowadzić dwojako pokazując co jest możliwe i dostępne lub czego nie ma w danej okolicy. Wtedy pojawia się przekreślony na czerwono piktogram.

Osobną sprawą  jest przygotowanie opisu skrytki oraz jej nazwy. Mile widziany jest opis dwu języczny po polsku i angielsku, ułatwia to zabawę osobom spoza Polski.

Wpisywać coś w notatce dla recenzenta?
W tym miejscu można zostawić ważne informacje dla osoby, która sprawdza i ostatecznie publikuje skrytkę. Można poprosić np. o publikację skrytki w określonym dniu i o określonej godzinie.

Jeśli jesteśmy pewni, że cały opis skrytki jest gotowy klikamy przycisk wyślij do recenzji i czekamy. W tym czasie skrytki przesłane do recenzji będą widoczne w naszym profilu. Warto śledzić co się z nimi dzieje i czy przeszły pozytywnie recenzje, może się zdarzyć iż recenzent poprosi o zmianę lokalizacji skrytki lub poprawki przed publikacją skrytki.

Proces recenzji trwa na ogół 1-2 tygodnie. Jeśli planujecie publikację na konkretny czas np. event warto przesłać skrytki wcześniej do recenzji.

Skrytki zagadkowe i multi
Dla odnalezienia finału w tych typach skrytek niezbędne bywa rozwiązanie zadania lub odnalezienie w terenie informacji do odgadnięcia miejsca jego ukrycia. Wstawiając do opisu np. równanie warto pamiętać, że jako właściciele możemy spotkać się z odzewem ze strony graczy. Zadają oni pytania o poprawność uzyskanego rozwiązania. Przy posiadaniu wielu skrytek różnych typów odpowiadanie każdemu zdobywającemu po kolei może być kłopotliwe. Co więc zrobić? W sieci istnieje kilka aplikacji ułatwiających sprawdzanie poprawności rozwiązania. 

Na koniec
Pozostaje przygotować pojemnik, maskowanie, wyposażenie (logbook, certyfikaty, pisadło, fanty na wymianę i umieścić ją w terenie.

Publikacja pierwszej skrytki oczywiście jeśli się przygotujemy i pozbieramy niezbędne informacje nie będzie kłopotliwa. Odwieczne pytanie to kiedy założyć pierwszą skrytkę po 5-10-50-100 znalezionych skrytkach? Tej kwestii nie reguluje regulamin, najlepiej odnaleźć różnorakie typy skrytek, przyjrzeć się różnym maskowaniom ułatwia bardzo przygotowanie swojej skrytki.

1 komentarz:

  1. Dzięki za artykuł ! Naprawdę świetna robota zebrać te informację o skrytkach i przedstawić w jednym artykule :)
    W sieci napotkaliśmy na stronę http://diygeocache.tech/
    Pokazują jak zrobić skrytkę geocache diygeocache :)
    No i można też pokazać swoje pomysły :)

    OdpowiedzUsuń