sobota, 26 grudnia 2015

Geocachingowe rady, nie tylko dla początkujących

10 rzeczy o których warto pamiętać podejmując skrzynki


Szukając skarbu nie denerwuj się!
Przybywając w okolicę kesza (ang. cache) warto się rozejrzeć. Kręcąc się przez dłuższy czas po jakimś terenie prędzej czy później zaczynamy przykuwać uwagę. Jeśli dodatkowo kopiemy w ziemi lub dotykamy metalowych przedmiotów na różnych wysokościach dla postronnych tzw. mugoli stajemy się przedmiotem nie krytej ciekawości "o co im chodzi". Lepiej wytypować na starcie kilka miejsc i sprawdzić je.

Dyskrecja dobry zwyczaj
Podczas przeprowadzanych poszukiwań i podejmowaniu skarbu warto ją zachować. Nie dbając o dyskrecję zwiększamy szanse na odnalezienie skarbu przez osoby niepowołane, a w wyniku tych działań może dojść do zniknięcia lub zniszczenia kesza

Zanim podejmiesz kesz rzuć na niego okiem
Znalazłeś skarb zanim zaczniesz mocować się z jego podejmowaniem rzuć okiem jak jest zamaskowany i gdzie dokładnie się znajduje. Przyda się przy odkładaniu.

Bądź delikatny/a
Głupio uszkodzić kesz podczas podejmowania go. Agresja skierowana do skarbów nie jest wskazana.

Miły zwyczaj nie pożyczaj, wymieniaj
Każdy kesz zawiera na swym pokładzie logbook, a może także coś do pisania np. ołówek, pieczątkę (ang. letterbox hybrydowy) takich elementów z keszy nie pożyczamy!
W skrzynkach można odnaleźć także tzw. fanty. Zwykle przedmioty niewielkiej wartości które można wymieniać 1:1 (uwzględniając ich wartość).

Przedmioty podróżne lubią być w ruchu!
Jeśli znalazłeś/łaś Travel Buga, Travel taga, Geokreta, geocoina możesz go zabrać w dalszą podróż tylko pod warunkiem dokonania odpowiedniego wpisu na stronie, do której zaprowadzi nas przedmiot. Każdy przedmiot ma swój unikalny numer dzięki któremu można podpatrywać-śledzić jaką drogę przebył dany przedmiot, kto go aktualnie posiada. Przedmioty mogą wykonywać misje w których możemy im pomagać.

Po wpisaniu się w dziennik wpisów zamknij kesza
Przed odłożeniem skarbu na właściwe miejsce zamknij go szczelnie i starannie. Logbooki nie lubią wilgoci. Nie róbcie im krzywdy i nie psujcie zabawy innym przez to, że niechlujnie odłożyliście skarb na miejsce.

Jeśli możesz zrób serwis, jeśli nie powiadom właściciela
Czasem podejmując skrzynkę może okazać się że brakuje miejsca w logbooku lub ołówek ma złamany rysik. Drobne serwisy można wykonać podejmując skrzynkę. Jeśli uszkodzony został pojemnik lub serwis przewyższa nasze możliwości wpisując wizytę w skrzynce powiadom właściciela o konieczności sprawdzenia/naprawy.

Maskowanie jest po to by skarb był nie widoczny dla niepowołanych
Nawet najmisterniej wykonane maskowanie, które podnosi wartość skrzynki może zostać zepsute podczas nie ostrożnego podejmowania skrzynki. Szanujmy wkład pracy innych. Nie niszczmy keszy.

Dbaj o znalezione skrzynki jak o własne
Dzięki temu pożyją dłużej i będą cieszyć kolejnych łowców skarbów i poszukiwaczy tajemnic.

0 komentarze:

Prześlij komentarz