piątek, 25 marca 2016

Wiecznie zielone, maskowanie skrytek cz.1


Gdzie jest kesz? Czy ty wiesz jak ukryto go, jak wygląda on?
Świat wokół nas dostarcza nam wiele inspiracji. Zarówno na etapie ukrywania skrzynek jak i podczas ich podejmowania. Można by stwierdzić, że przyroda na tacy podaje nam naturalne i wdzięczne w użyciu maskowania skrytek.

Lubię osobiście podejmować skrytki na łonie przyrody, pozwalają na spacer, oddech świeżym powietrzem i trochę relaksu we względnej ciszy (ptaki przecież chcielibyśmy słyszeć). Spacerując sobie poszukiwać będziemy skrytek w naturalnych maskowaniach.


Gdzie najpowszechniej ukrywają się skrytki?
Jeśli w zasięgu ręki to:
-w dziuplach drzew
-w gałęziach -  przymocowując pojemnik pamiętajmy, ze drzewo rośni i należy zostawić trochę luzu, inaczej drut czy opaska będzie się wpijać w gałąź z czasem.
-w korzeniach
-na pniach
-jako szyszki
-pod odstająca korą
-w ściętych pniakach
-w niby uciętych gałęziach
-w miejscu rozgałęzienia pędów

Jeśli poza zasięgiem ręki to:
-w budkach imitujących budki lęgowe dla ptaków - otwór powinien być zaślepiony
-na pniach
-w rzeźbach ptaków - ścieżka tylko dla orłów.

Trudność T
Drzewa umożliwiają przyznanie skrytce większej trudności, gdy pojemnik umieszczony jest dalej od ziemi. Na co warto zwrócić uwagę drzewa, na które będzie się trzeba wspinać powinny być odpowiednich rozmiarów, nie powinno umieszczać się pojemników na drzewach młodych, które zostaną uszkodzone np. złamane pod ciężarem, podczas podejmowania skrytek. W związku z różną ludzką rozmiarówką uważam iż podawanie wysokości lub wpisu nie mniej 1,5m itp. byłoby dobrą praktyką. Mi oszczędziłoby dużo zachodu, nie należę do wysokich osób i irytuje mnie gdy ktoś upchnie skrytkę tak, że nie sposób jej podjąć. Najczęściej idziesz do skrytki sporo czasu lub jest  ona po drugiej stronie miasta, kiedy docierasz okazuje się, że wzrostu nie staje. Irytacja level ekspert, przydaje się wtedy rower, ale trzeba go mieć na wyposażeniu.

Budki
Podobnie podejmowanie pojemników ukrywanych w imitacjach budek lęgowych powinno umożliwiać podjęcie. Jeśli byłaby potrzebna drabina lub inny sprzęt należy fakt umieścić przy opisie skrytki.

Wiecznie zielone
Tak często brzmi podpowiedź dla poszukiwacza skrytki. Co ona nam podpowiada? Wiemy, że niektóre drzewa i krzewy pozostają zielone cały rok i tam należy szukać skrytki opatrzonej takim hintem. Jednak należy być czujnym bo np. "graj w zielone" oznaczać może już zupełnie coś innego.
Z innych hintów dość często pojawia się "tajemnica drzewa".

Nowe skrytki w zielonym
Jeśli zafascynowani grą zapragniecie założyć własną skrytkę przygotowując jej lokalizację warto pamiętać o uzyskaniu zgody właściciela/gospodarza terenu (np. Nadleśnictwa, Zarządu Parków, Ogrodów i Arboretów). Nie można umieszczać skrytek geocache na terenach objętych zakazem wstępu, prywatnych i bez stosownego pozwolenia.

Dodatkowo zagrożenia powinny być szczegółowo opisane, tak aby poszukiwacz podejmując skrytkę był ich świadom oraz był do nich przygotowany.

Ze względu na ochronę środowiska przyrodniczego skrytki rejestrowane w serwisie geocaching.com nie mogą być zakopywane. Podobnie podjęcie skrzynki nie może łączyć się z potrzebą rycia i naruszania runa leśnego. Skrzynki wysokościowe powinny być umieszczane na dojrzałych drzewach, które nie ulegną uszkodzeniu np złamaniu pnia czy gałęzi.

Obecność skrytek na terenach chronionych przyrodniczo jest regulowana w Polityce Regionalnej Serwisu Geocaching.com dla Polski. Zanim umieścisz tam skrytkę przeczytaj!










0 komentarze:

Prześlij komentarz