Skrytki typu wyzwanie są tak na prawdę pod typem skrytek zagadkowych. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak zagadki - mają taką sama ikonę na mapie. Jednak w nazwie skrytki zawsze znajduje się oznaczenie czyli angielskie słowo challenge - wyzwanie.
Aby móc zdobyć skrytkę - wyzwanie należy spełnić pewne wymagania, których lista zawarta jest w opisie skrytki. Mimo wszystko często pod wskazanymi koordynatami (inaczej jak przy zagadkach) znajduje się fizyczny pojemnik z logbookiem, w którym wpisują się zdobywcy.
Pośród wymagań mogą się znaleźć ograniczenia co do czasu zdobycia, obszaru np. miasta, kraju, województwa, typu skrytek, liczby.
Najpopularniejsze wyzwania:
Matrix lub ang. fizzy challenge polega na znalezieniu skrytek o wszystkich kombinacjach trudności (D) i terenu (T). W sumie 81 skrytek, powinny one mieć fizyczne pojemniki.
Wyzwanie "typy skrytek", ang. iconic day challenge, polega na znalezienie najczęściej 6 różnych typów skrytek jednego dnia.
Wyzwanie alfabetyczne, ang. alphabetic, aby go zdobyć należy zebrać skrzynki zaczynające się np na każdą literę alfabetu.
Wyznawania oparte na czasie zdobycia, ang. date based challenge, można je podjąć spełniając kryterium czasu, są to np. Wyzwanie 365.366, o których już pisałam.
Wymagają one od poszukiwacza wcześniejszego doświadczenia w geocachingu jak np. znalezienie skrytki z każdego regionu (województwa) w Twoim kraju.
Obecnie (luty 2016) tworzenie nowych skrytek typu wyzwanie nie jest możliwe. W geocachingowym środowisku trwają rozmowy nad przyszłością tego typu skrytek. Wątpliwości budziły m.in. wyśrubowane wymagania jakie należy spełnić by podjąć, co poniektóre skrytki. Rozmowa toczy się na gruncie czy geocaching ma iść w kierunku wyścigów i spełniania wyśrubowanych wymogów czy uczyć, bawić i pokazywać świat.
W pierwszym kroku zawieszono do odwołania możliwość tworzenia nowych skrytek typu wyzwanie. Jednak jak najbardziej każdy geokeszer może podejmować skrytki typu wyzwanie jakie zostały założone przed rokiem 2015.
0 komentarze:
Prześlij komentarz