Geocaching to gra terenowa umożliwiająca poszukiwanie, chowanie skarbów. Podczas poszukiwań istnieje duża szansa spotkania innych poszukiwaczy, szczególnie w większych miastach.
Dziś geocaching w Polsce rozwijają sympatycy poszukujący skarbów w oparciu o platformę geocaching.com (geocaching.pl) tzw. GC PL oraz opencaching.pl. tzw. OC PL. Obie platformy rozwijają się dynamiczne, spotkać można zwolenników jednego czy drugiego projektu lub też osoby korzystające z dobrodziejstw obu portalów.
Pierwszą skrzynkę GC PL w Polsce założono w Warszawie w 2001 roku. Była to skrzynka wirtualna nie posiadająca z zasady pojemnika. Dziś nie ma możliwości zakładania tego typu skrzynek jest więc pierwszą i jedyną w Polsce.
W kolejnych latach zainteresowanie poszukiwaniem skarbów rosło. Powstawały nowe skrzynki organizowano coraz częściej eventy i społeczność skupiona wokół poszukiwania GC PL skarbów rosła.
W 2006 roku powstał działający na terenie Polski projekt opencaching.pl rozwijając wokół projektu społeczność.
W 2009r. kiedy liczba skrzynek założonych GC PL na terenie Polski przekroczyła 1000 uformowała się grupa osób, dzięki którym doszło do spolszczenia serwisu geocaching.com. Ich zaangażowanie doprowadziło do powstania polskiej strony przybliżającej temat geocachingu - Geocaching Polska. Był to początek tworzenia zorganizowanej społeczności geocachingowej w Polsce. Platforma dzięki zaangażowaniu Spidera i Toczygroszka, Wantskyego oraz szeregu osób stała się kopalnią wiedzy na temat tej nowatorskiej formy spędzania wolnego czasu. Posiadanie konta w serwisie umożliwia m.in. zdobywanie odznaki PTTK i Geocaching Polska.
Z biegiem czasu w poszczególnych częściach kraju powstawały i powstają grupy zainteresowane rozwojem gry na swoim terenie.
W 2015 roku do silnych społeczności należały:
- Geocaching Górzno - najstarsza społeczność skupiona wokół stolicy polskiego geocachingu
- GeoPyra - skupiająca osoby z Wielkopolski
- Geocaching Warszawa - społeczność warszawska
- Geocaching Iława - społeczność skupiona wokół Iławy
- GeoBydzia - najmłodsza ze społeczności zaczęła się strukturyzować w listopadzie 2015r. terenem działalności jest miasto Bydgoszcz i okolica.
- Geocaching Szczecin - społeczność skupiająca młodzież ze Szczecina
- Geocaching na Dolnym Śląsku - jest bardzo silnie rozwijany głównie w oparciu o realizowane projekty wokół Kotliny Jeleniogórskiej, Wrocławia, czy w oparciu o sieć Earthcachów czy Geocaching w Krainie Łęgów Odrzańskich.
Większość ze społeczności prowadzi swoje blogi, na których można dowiedzieć się o planowanych evantach oraz prowadzonych projektach.
Poza społecznościami miłośnicy gry tworzą tzw. teamy czyli grupy/grupki osób wspólnie keszujących najczęściej posiadających jedno konto na portalu geocaching.com np. BarcinTeam czy PGC-Team.
W Polsce poza mniej formalnymi społecznościami istnieją także stowarzyszenia i fundacja:
- Stowarzyszenie Geocaching Polska stowarzyszenie upowszechnia geocaching poprzez różnorodną działalność m.in. poprzez utworzenie strony www.geocaching.pl
- Fundacja Geolife działająca na rzecz upowszechniania geocachingu oraz rozwoju turystyki i krajoznawstwa.
- Stowarzyszenie Opencaching Polska rozwijajace projekt openchaing.pl od 2006 roku.
0 komentarze:
Prześlij komentarz