Podczas jednej z moim turystyczno-krajoznawczych eskapad trafiłam do Wymysłowa. Poza podjęciem kesza odwiedziłam wyjątkowe muzeum poświęcone Indianinowi żołnierzowi AK.
Z Wymysłowem koło Tucholi związany był Sat-Okh - Długie Pióro - Stanisław Supłatowicz dzięki niemu powstało w tym miejscu Muzeum Indian Północnoamerykańskich imienia Sat-Okha.
Jak to możliwe, że żołnierz AK był Indianinem?
Był synem Polki, nauczycielki i uciekinierki z Syberii, Stanisławy Supłatowicz, oraz Leoo-Karko-Ono-Ma (Wysokiego Orła) - Indianina, wojennego wodza plemienia Shawnee (Szawanezów, Szaunisów). Mama w związku z represjami carskimi zesłana została przez Rosjan na Sybir w 1905 roku. Udało jej się uciec w 1917 roku. Po wielu dniach marszu w ciężkich mroźnych warunkach przez Cieśninę Beringa dotarła na Alaskę i dalej do Kanady. Ledwo żywą kobietę uratowali Indianie. Stanisława Supłatowicz została przyjęta do plemienia i przybrała imię Ta-Wach (Biały Obłok), w końcu poślubiła syna wodza. Z tego związku urodziła się trójka dzieci, a najmłodszym był właśnie Sat-Okh.
W 1940 Stanisława aresztowało w Radomiu gestapo, po ciężkich przesłuchaniach jako nieczystego rasowo skierowano go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Sprytny i zręczny uciekł z transportu w 1942 r. Po roku ukrywania w 1943 wstąpił do AK tam występował pod pseudonimami Kozak, Ren. W AK prowadził działania dywersyjne, wykorzystywał swoje umiejętności zdobyte na polowaniach w Kanadzie. Po wojnie szykanowany w PRL, wcielony do Marynarki Wojennej gdzie był jednym z niewielu, którzy potrafili podpłynąć i rozbroić miny wodne. W Gdańsku założył rodzinę, tam zmarł 3 lipca 2003.
"Ziemia słonych skał" ( 1958 ), "Biały mustang" (1959), "Powstanie człowieka" (1981), "Fort nad Athabaską" (1985), "Głos prerii" (1990), "Tajemnica Rzeki Bobrów" (1996), "Serce Chippewaya" (1999), "Walczący Lenapa" (2001).
Muzeum
Powstało w 2000 roku z inicjatywy Sat-Okha i osób zaangażowanych w Polski Ruch Przyjaciół Indian. Wyjątkowy zbiór prezentuje życie codzienne i duchowe Indian, w ekspozycji w tipi odnaleźć można przedmioty użytkowe, barwne stroje, regalia, akcesoria wojenne i obrzędowe.
KONTAKT Z MUZEUM : Dworek Wymysłowo, Czesława i Jan Kłodzińscy, Wymysłowo 1, 89-500 Tuchola, tel. ( 52 ) 334 32 19, e-mail:paradizo@borytucholskie.pl
Bez wątpienia jest to miejsce do którego warto trafić na dłużej, a nie tylko by łyknąć kesza i w drogę.
Wpis inspirowany wizytą w Wymysłowie i materiałami zgromadzonymi na stornach Dworku (http://www.huuskaluta.com.pl/sat_okh/)
0 komentarze:
Prześlij komentarz