piątek, 4 marca 2016

Narzędzia pomocne geokeszerce i geokeszerowi

Choć geocaching to gra terenowa wspomaga nas nowoczesna technologia. Na co dzień w trasie wykorzystujemy różnego typu aplikacje nie tylko podczas poszukiwań, ale i tworzenia nowych skrytek. Ciekawe czy o nich wiesz?

A może nie wiesz od czego zacząć geocaching? Podpowiem!


Skrytek czyli skarbów przez niektórych zwanych keszami szukamy w realnym świecie. Jak do nich trafić? Każda skrytka posiada swój unikalny kod można powiedzieć - imię i nazwisko, zamieszkuje pod konkretnym adresem - czyli współrzędnymi geograficznymi. Rozwój geocachingu był możliwy dzięki powstaniu, a konkretniej uwolnieniu przez wojsko amerykańskie systemu nawigacji satelitarnej - GPS - cywilom.

Jeśli chcemy rozpocząć zabawę potrzebujemy urządzenia, które będzie odbierać sygnał GPS. Do momentu kiedy nasze telefony nie posiadały moduły GPS należało mieć tzw. dedykowane urządzenie. Dziś wystarczy inteligentny telefon  i odpowiednia aplikacja ułatwiająca poszukiwania.

Dokonałam małego przeglądu, z jakich aplikacji korzysta się najczęściej, o których rozmawia się w społeczności m.in. na eventach, efekt przedstawiam poniżej.

Poszukiwanie skrytek
Aplikacji mobilnych dedykowanych dla geocachingu powstało już całkiem sporo, przekonacie się o tym np. w Google Play ale w sklepie Microsoftu też coś znajdziemy. Spośród nich wybrałam te, które cieszą się w społeczności uznaniem i są powszechnie wykorzystywane:

-c:geo dla androidowców pozwala na odszukiwanie skrzynek z serwisów geocaching.com i opencaching.pl, aplikację używa wielu poszukiwaczy dodam, że jest darmowa, korzystam w wersji off-line polecam

-Locus Map Free (darmowa) i Locus Mapa Pro (wersja płatna) niezaleznie od wersji chwalona w środowisku

-oficjalna płatna aplikacja Geocaching autorstwa Groundspeak Inc. ma swoich zwolenników, ale także i rośnie grono osób, które rezygnuje z niej na rzecz c:geo lub innych aplikacji, 9 marca Groundspeak Inc. ogłosił iż od czerwca 2016 przestaje wspierać jej rozwój. W zamian za to aplikacja znana wcześniej jako Geocaching Intro została przekształcona w aplikację oficjalnie obowiązującą i rozwijaną przez Groundspeka Inc. o nowej nazwie Geocaching®

-Geocaching Plus (obsługuje portale www.geocaching.com oraz www.opencaching.pl) oraz Geocaching Live (www.geocaching.com) to aplikacje dla posiadczy WindowsPhone-ów

-Cachly dla miłośników iPhonów


Logowanie dużej liczby skrytek
Gdy  jedziemy w teren i znajdujemy 50-100 skrytek zalogowanie ich staje się powoli wyczynem, jeden z geokeszerów postanowił wyjść temu na przeciw i przygotował pomocne oprogramowanie:
-GeoCentral


Inne przydatne narzędzia:
-project-gc.com, czyli Projekt Geocaching jest narzędziem, które poszerza funkcjonalności strony www.geocaching.com. Dzięki aplikacjom zaszytym w Projekcie Geocaching możliwe jest m.in. sprawdzanie czy spełniamy wymagania związane z Zagadkami typu wyzwanie - o których już pisałam, zadbano także o duży zbiór statystyk nie tylko dotyczących kont graczy, można tam oglądać statystyki dla całego kraju, województwa. Co dla niektórych bardzo ważne znajdują się tam informację o FTFach a także wiele innych. Project GC autoryzuje się poprzez pozwolenie na dostęp do danych z naszego konta na www.geocaching.com. Aktualizacja danych raz na dobę - to dla niecierpliwych.

-Geocaching FTF (darmowa) jest i wersja Pro, aplikacja ta wspomaga w poszukiwaniu nowo założonych skrytek.

-CWG katalog, podobnie jak większość przygotowana w dwóch wersjach, aplikacja wspomaga zbieraczy drewniaczków w wersji darmowej wyswietla się zbiór posiadanych przez użytkownika drewniaczków. Niezbędne jest posiadanie konta na stronie cwg.gcm.cz.

Aplikacji jest wiele, można testować każdą po kolei, jeśli macie ochotę. Możecie się dzielić z nami swoimi opiniami i przemyśleniami na ich temat, do czego zachęcam.


2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Geocaching z pomysłem10 marca 2016 22:53

      Ależ proszę bardzo, dla czytelników da się zrobić. Dodatkowo dodałam wątek nowej aplikacji Groundspeaka Inc. ;)

      Usuń